Zestawienie wad i zalet kotłów na węgiel, drewno i biomasę

Kotły na węgiel

Kotły na węgiel przez wiele lat były najpopularniejszymi urządzeniami grzewczymi dostępnymi na rynku. W ostatnich latach ich popularność ponownie wzrosła.
Zalety kotłów na węgiel: Główną cechą która wyróżnia tego typu kotły, spoza innych systemów grzewczych, jest ich niska cena. Warto wziąć też pod uwagę dość niskie ceny węgla w stosunku do innych materiałów opałowych.

Wady kotłów na węgiel: Decydując się na ogrzewanie kotłem na węgiel należy przygotować  na niego osobne pomieszczenie, ponieważ w czasie jego pracy wszystko w pobliżu pokrywa się węglowym pyłem. Dodatkowo musimy pamiętać o wygospodarowaniu miejsca na przechowywanie węgla. Można go co prawda trzymać w tym samym pomieszczeniu co kocioł, w specjalnych pojemnikach, ale lepiej poświęcić na magazyn oddzielną sporą przestrzeń. Związane jest to z ilością składowanego materiału grzewczego, ponieważ ze względu na koszty transportu węgla nie warto kupować w małych ilościach. Aby nie opłacać kilkakrotnie transportu, najlepiej dokonać jednorazowego zakupu takiej ilości węgla, która będzie wystarczająca na cały sezon grzewczy. Kolejną wadą ogrzewania węglem jest konieczność ciągłego dozorowania pracy kotła i częstego uzupełniania paliwa. W zwykłym kotle na węgiel czy miał węglowy paliwo trzeba uzupełniać nawet co kilka godzin, a to oznacza konieczność wstawania w nocy. Musimy zdawać sobie  sprawę, że rozpalanie i regulowanie wydajności kotła wymaga pewnej wprawy, a praca przy tej czynności jest dosyć ciężka i ,, brudna”. Można temu zaradzić, kupując droższy kocioł z automatycznym podajnikiem paliwa. Dzięki niemu czas między załadunkami paliwa wydłuża się do kilkudziesięciu godzin. Jedyną wadą tego rozwiązania jest konieczność stosowania droższego od zwykłego węgla materiału grzewczego– węgla typu ekogroszek. Trzeba też pamiętać o konieczności pozbywania się popiołu pozostałego po spaleniu węgla. Kolejny mankamentem kotłów na węgiel związany jest z ekologią. Spalanie węgla, w porównaniu z innymi paliwami, w największym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska.

Dodatkowa instalacja kotłów na węgiel:

Decydując się na ogrzewanie domu za pomocą kotła węglowego, należy pamiętać, że ważny jest komin i odpowiednia wentylacja. Komin powinien być odporny na wysoka temperaturę. Natomiast co do wentylacji, to musimy pamiętać o tym, że w kotłowni przy podłodze musi być otwór nawiewny, którym będzie doprowadzane świeże powietrze, a przy suficie wlot do przewodu wentylacji wywiewnej grawitacyjnej z wylotem nad dachem budynku.

Przygotowywanie ciepłej wody użytkowej za pomocą kotła na węgiel:

Kotły na węgiel nie są wyposażone w zintegrowane urządzenia do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, dlatego do jej podgrzewania, konieczny jest zakup osobnego urządzenia.

Instalacja grzewcza:

Kotły na węgiel najlepiej nadają się do instalacji centralnego ogrzewania wyposażonego w  tradycyjne grzejniki, ponieważ podgrzewają wodę do stosunkowo wysokiej temperatury 80-90°C. Aby móc zainstalować ogrzewanie podłogowe potrzebny jest dodatkowy układ, który będzie służyć do obniżania temperatury wody. Instalacja zasilana przez kocioł na paliwo stałe (węgiel) zwykle pracuje w systemie otwartym. Wnętrze  tej instalacji ma kontakt z atmosferą przez otwarte naczynie wzbiorcze, co powoduje wzmożoną korozję metalowych elementów. Z tego powodu należy stosować w tego typu instalacjach takie elementy, które są szczególnie dobrze zabezpieczone przed utlenianiem, na przykład kotły i grzejniki z żeliwa, rury z miedzi.

Kocioł na węgiel – koszt  instalacji i materiału opałowego:

Kompletna instalacja składająca się z kotła na węgiel, komina i zasobnika na ciepłą wodę użytkową, grzejnikami, rurami oraz niezbędną armaturą zabezpieczającą i sterującą to koszt w okolicach 20 tys. zł.

Natomiast roczny koszt materiału opałowego potrzebny do ogrzewania domu o powierzchni 100 m2 to około 1700 zł.

Kotły na drewno i biomasę

Kotły na drewno i biomasę, ze względu na niską cenę paliw pochodzenia roślinnego oraz ich ekologiczność, z roku na rok zyskują na popularności. W grupie tego rodzaju kotłów znajdują się : kotły na drewno (nazywane zgazowującymi),kotły na pelety i brykiety (sprasowane trociny i wióry), kotły na słomę oraz ziarna zbóż i pestki owoców.

Aby maksymalnie wykorzystać energię chemiczną zawartą w drewnie, a tym samym spalać go mniej, potrzebne są kotły o specjalnej konstrukcji, które można kupić w różnych przedziałach cenowych. Najtańsze można kupić już za kilka tysięcy złotych, jednak te najbardziej zaawansowane i solidne mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Zalety kotłów na drewno i biomasę: W dobie dużej świadomości ekologicznej ważną zaletą tych kotłów jest to, że materiał opałowy jaki się w nich stosuje, czyli biomasa jest paliwem odnawialnym. Sadząc drzewa i inne rośliny, można uzupełniać jego zapasy, a podczas spalania biomasy do atmosfery uwalnia się tylko tyle dwutlenku węgla, ile spalane rośliny pobrały wcześniej w procesie fotosyntezy. Ich spalanie nie przyczynia się zatem do powiększenia dziury ozonowej.

Wady Kotłów na biomasę: Podstawową wadą kotłów na biomasę jest to, że na ich zainstalowanie i przetrzymywanie materiału opałowego potrzebujemy sporej powierzchni. Ze wszystkich paliw najwięcej miejsca zajmuje słoma. W sezonie grzewczym kotły na słomę zużywają jej tyle, że trzeba przeznaczyć na nią przestrzeń wielkości dużej stodoły. Kolejną wadą jest to, że biopaliwa należy uzupełniać w kotle częściej niż węgiel. Pod tym względem znów najgorzej wypada słoma, której porcja wypala się w ciągu kilkudziesięciu minut. Najdłużej natomiast palą się pelety, ziarna zbóż i pestki, które są spalane w specjalnych kotłach z automatycznymi podajnikami i zasobnikami. W tego typu urządzeniach można zgromadzić zapas paliwa na kilka dni.

Dodatkowa instalacja kotów na drewno i biomasę:

W przypadku kotów na drewno i biomasę wymogi dotyczące wentylacji i komina są takie same jak w przypadku kotłów na węgiel.

Przygotowywanie ciepłej wody użytkowej:

Podobnie jak w przypadku kotłów na węgiel, do kotłów na drewno i biomasę należy dokupić osobne urządzenia do podgrzewania wody użytkowej, które działa niezależnie od kotła lub też z nim współpracuje.

Instalacja grzewcza: 

Kotły na drewno i biomasę pracują w instalacji systemu otwartego, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie do nich tradycyjnych grzejników. Jednak coraz częściej na rynku pojawiają się modele przystosowane do pracy w układzie zamkniętym.

Kotły na drewno i biomasę- koszty instalacji i materiału opałowego:

Kompletna instalacja w skład której wchodzą: kocioł na drewno (biomasę), komin, zasobnik ciepłej wody użytkowej, grzejniki, rury oraz niezbędna armatura zabezpieczającą i sterującą kosztuje w okolicach 30 tys. zł.

Natomiast roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 100 m2 to około 1800 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *