Plusy i minusy ogrzewania gazowego

Bez trudu znajdziemy ludzi zarówno chwalących ogrzewanie gazem, jak i przeciwników tego źródła ciepła. Postaramy się przedstawić plusy i minusy ogrzewania gazowego.

Wygoda ogrzew​ania gazem

Jeśli zdecydujemy się ogrzewać dom gazem, musimy dokonać wyboru, co do rodzaju źródła z którego będziemy czerpać gaz. Istnieją dwie możliwości. Pierwszą z nich jest podłączenie domu do sieci gazowej zewnętrznej, drugą korzystanie z gazu płynnego, który przechowuje się w zbiorniku na działce. Gaz trzeba doprowadzić do domu, wykonując przyłącze odpowiednio – od zewnętrznej sieci gazowej lub od zbiornika z gazem. Następnie należy zainstalować instalację gazową wewnętrzną, którą gaz będzie doprowadzony do źródła ciepła-kotła gazowego. Ciepło wytwarzane w kotle jest przekazywane do instalacji centralnego ogrzewania, która rozprowadza je po całym domu.

Ogrzewanie gazem nie wymaga dużego nakładu pracy i kontroli, jak to ma miejsce w przypadku ogrzewania węglem. Po uruchomieniu instalacji praktycznie nie trzeba się nią zajmować, gdyż pracę urządzenia można zaprogramować, stosując automatykę c.o. Kotły gazowemożna wykorzystać nie tylko na potrzeby ogrzewania, ale także za ich pomocą przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Należy jedynie pamiętać o corocznych przeglądach kotła.

Ekonomiczna strona ogrzewania gazem

Zaletą kotłów gazowych oprócz ich innowacyjności i łatwości obsługi jest oszczędność urządzeń grzewczych. Biorąc pod uwagę ekonomiczną stronę użyteczności kotłów, na uwagę zasługują urządzenia kondensacyjne .Konstrukcja kotłów kondensacyjnych umożliwia osiągnięcie bardzo wysokiej sprawności w odniesieniu do wartości opałowej paliwa. Według wielkości, w której nie uwzględnia się obecności pary wodnej, wynosi ona ponad 100%. Dzięki temu z jednej porcji paliwa można uzyskać więcej ciepła niż w przypadku kotłów niekondensacyjnych. Przekłada się to na płacenie niższych rachunków za ogrzewanie.

Estetyka kotłów gazowych

W porównaniu z kotłami na węgiel lub drewno kotły gazowe są czystsze w utrzymaniu, ponieważ nie mają brudzącego pyłu. Dlatego też śmiało możemy postawić kocioł gazowy w pomieszczeniu gospodarczym np. pralni, garażu lub schowku. Jeżeli nie mamy w domu osobnego pomieszczenia, które moglibyśmy wygospodarować na kotłownię, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie kocioł kondensacyjny o mocy nie większej niż 30 kW. Tego typu kocioł nie ma musi być bowiem umieszczany w kotłowni, można go ustawić w kuchni lub łazience. Kolejną zaletą kotła gazowego jest jego niewielki rozmiar, przez co zajmuje on niewiele miejsca. Używając gazu ziemnego nie potrzeba miejsca na składowanie opału, jak w przypadku węgla lub drewna. Estetyczny wygląd, czystość w utrzymaniu i niewielkie rozmiary kotła gazowego są istotne w przypadku niewielkich domów, gdzie ciężko jest o osobne pomieszczenie spełniające rolę kotłowni.

Ograniczenia w dostępności

Aby można było korzystać z gazu, trzeba podłączyć dom do sieci gazowej. Jednak nie wszędzie jest to technicznie możliwe albo opłacalne. Operator Systemu Dystrybucyjnego może uznać, że podłączenie pojedynczego gospodarstwa domowego do sieci jest nieekonomiczne, albo technicznie niemożliwe. Ma to miejsce w przypadku zabudowań rozproszonych, znajdujących się w dużej odległości od sieci gazowej, Wówczas rozwiązaniem może okazać się zamontowanie zbiornika z gazem płynnym. W tym celu konieczne jest wygospodarowanie miejsca na działce, na którym będzie możliwe ustawienie zbiornika. Wybierając miejsce na zbiornik, trzeba zachować wymagane przepisami odległości od innych obiektów na działce.

Formalności

W przypadku podłączenia gazu ziemnego należy dopełnić następujących formalności:
– złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Na wydanie wniosku  czeka się zwykle 21 dni.
– w przeciągu roku od wydania wniosku należy zawrzeć umowę o przyłączenie do sieci i, po czym należy czekać na uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę instalacji.
– trzeba też złożyć wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej.
– konieczne jest również wykonanie projektu oraz uzgodnienie go w ZUD-zie .

Jeśli przyłącze realizuje zakład gazowniczy może się to wiązać z kilkumiesięcznym oczekiwaniem na jego realizację. Powyższych formalności nie trzeba załatwiać, jeśli zdecydujemy się na korzystanie z gazu ze zbiornika.

Koszty inwestycyjne

Decydując się na ogrzewanie gazowe należy liczyć się z początkowymi kosztami inwestycyjnymi, które niestety nie należą do najtańszych. Wykonanie kotłowni gazowej kosztuje kilkanaście tysięcy złotych, a do tego trzeba doliczyć zaprojektowanie i wykonanie przyłącza, czyli kolejne kilka tysięcy. Można jednak liczyć, że koszty eksploatacyjne ogrzewania gazem ziemnym będą na akceptowalnym poziomie. Koszty gazu są wprawdzie wyższe niż ogrzewanie paliwami stałymi lub pompą ciepła, ale niższe od energii elektrycznej i oleju opałowego. Tak więc ogrzewanie gazem płynnym nie jest pod względem ekonomicznym zbyt atrakcyjne, ale można je wybrać jako rozwiązanie przejściowe, gdy w pobliżu naszej działki jest planowana budowa sieci gazowej .Bez trudu znajdziemy ludzi zarówno chwalących ogrzewanie gazem, jak i przeciwników tego źródła ciepła. Postaramy się przedstawić plusy i minusy ogrzewania gazowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *