Obowiązkowe wyposażenie nowoczesnym pieców gazowych

Rozbieżności cenowe różnych producentów pieców gazowych wynikają m.in. z standardowego wyposażenia. Sprawdzimy na co należy zwracać uwagę.

Wymiennik ciepła

Wymiennik ciepła jest urządzeniem, w którym ciepło ze spalin przekazywane jest krążącej w instalacji wodzie. Istnieją dwa rodzaje wymienników ciepła. Pierwszy zrobiony ze stopu aluminiowo-krzemowego lub ze stali szlachetnej, spotykany w większości pieców gazowych. Drugi, to żeliwny wymiennik ciepła który montowany jest w kotłach stojących. Uważa się, że żeliwne wymienniki ciepła są najtrwalsze. Jednak trwałość wymienników stalowych przekracza kilkanaście lat. Warto zwrócić uwagę na to, że po tym czasie kocioł będzie na tyle przestarzały, że niezależnie od jego stanu technicznego opłacalna będzie jego wymiana na nowocześniejszy.

Zabezpieczenia w piecu gazowym

Podstawowym zabezpieczeniem pieca gazowego jest naczynie wzbiorcze, którego zadaniem jest przejmowanie nadmiaru wody. Działa on w ten sposób, że napływa do niego woda, gdy jej objętość zwiększy się na skutek wzrostu temperatury. Dodatkowym zabezpieczeniem kotła jest zawór bezpieczeństwa, który otwiera się i wypuszcza nadmiar wody do kanalizacji, gdy ciśnienie w instalacji przekroczy zadaną wartość. Dzięki temu nawet w razie uszkodzenia naczynia wzbiorczego instalacji nie grozi zniszczenie. Po obniżeniu się ciśnienia zawór bezpieczeństwa ponownie się zamyka. Oba te zabezpieczenia są obowiązkowe w instalacji. Kotły wiszące zwykle standardowo są w nie wyposażone, jednak do kotłów stojących trzeba je dokupić i zainstalować, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem.

Kolejnym zabezpieczeniem jest przerywacz ciągu, którego zadaniem jest uchronienie kotła przed niekorzystnym wpływem zmian ciągu kominowego. Ich efektem może być zwiększony lub zmniejszony przepływ powietrza przez komorę spalania i w rezultacie obniżenie sprawności kotła, a w skrajnej sytuacji nawet wygaszenie płomienia. Przerywaczy ciągu nie montuje się w kotłach, w których przepływ powietrza jest wymuszony przez wentylator.

Ważnym zabezpieczeniem jest zawór odcinający dopływ gazu. Zawór ten uniemożliwia wypływ gazu z instalacji w przypadku zaniku płomienia w kotle. O zagrożeniu wypływu gazu informuje sygnał z detektora zaniku płomienia. Do niwelowania zmian ciśnienia w instalacji gazowej służy stabilizator ciśnienia gazu.

Rodzaje palników do pieców gazowych

W kotłach gazowych stosowane są trzy rodzaje palników.

Pierwszy z nich to palnik atmosferyczny. Działa on w ten sposób, że część powietrza potrzebnego do spalania jest zasysana przez wypływający gaz, część (30-45%) to powietrze wtórne zasysane do komory spalania siłą ciągu gorących spalin.

Innym rodzajem palnika instalowanego w piecach gazowych jest  palnik wentylatorowy. W tego rodzaju palnikach powietrze doprowadza się przed komorę spalania za pomocą wentylatora. Pozwala to na jego dokładne dozowanie i uzyskanie dzięki temu większej sprawności spalania.

Ostatnim rodzajem jest palnik ze wstępnym zmieszaniem. Palnik ten jest pośrednim rozwiązaniem pomiędzy palnikami atmosferycznymi i wentylatorowymi. Palniki ze wstępnym zmieszaniem przeznaczone są do kotłów kondensacyjnych.

Regulacja palnika

Palniki można regulować na dwa sposoby.

Pierwszy sposób, najbardziej tradycyjny, odbywa się przez włączenie i wyłączenie palnika. Drugi sposób polega na regulacji modulowanej. Moc palnika modulowanego płynnie dostosowuje się do zapotrzebowania na ciepło. W tego rodzaju regulacji piec gazowy pracuje zawsze z dużą sprawnością, dzięki czemu zmniejsza się zużycie gazu. Ta właściwość jest ważną zaletą pieca.

Wyposażenie kotła: standardowe i dodatkowe

Pompa obiegowa ma za zadanie wymuszenie przepływu wody w instalacji. Zwykle ma ona wysokość podnoszenia od 0,5 do 5 m H2O i kilka biegów lub nawet bezstopniową regulację obrotów, dzięki czemu łatwo dostosowuje się do strat ciśnienia w obiegu grzewczym. Pompa obiegowa jest standardowym wyposarzeniem kotłów wiszących. Nie ma problemów z jej funkcjonowaniem, ponieważ pasuje do typowych instalacji w domach jednorodzinnych. Problem może pojawić się jedynie w tedy, gdy kocioł ma współpracować z ogrzewaniem podłogowym albo ściennym. Wtedy może się okazać, że pompa jest za słaba.

Zasobnik warstwowy jest instalowany w kotłach dwufunkyjnych. Ma on za zadanie usprawnienie pracy danego kotła, ponieważ wadą kotłów dwufunkcyjnych była ograniczona wydajność. Kotły te podgrzewają wodę użytkową w podgrzewaczu przepływowym, którego wadą jest to, że zwykle po odkręceniu jednocześnie dwóch kranów strumień wody jest słaby. Dlatego coraz częściej, do gromadzenia podgrzanej wody, kotły te wyposaża się w zasobnik warstwowy. Jest to tańsze rozwiązanie od tradycyjnych podgrzewaczy pojemnościowych, ponieważ nie trzeba dodatkowej części -wężownicy. Dzięki zasobnikowi zwiększa się wydajność ciepłej wody, co sprawia, że korzystanie z kotła dwufunkcyjnego jest równie opłacalne i komfortowe jak w przypadku kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem.

Dogodnym rozwiązaniem dla osób ceniących wygodę i nowoczesność jest kocioł z zaawansowaną automatyką, który po odpowiednim ustawieniu może sam się włączać i wyłączać. Automatyczne włączanie kotła zapewnia elektroniczny zapłon, który zastępuje zapałkę. Kolejnym udogodnieniem jest przełącznik lato- zima. System kotła wyposażonego w przełącznik działa w ten sposób, że jesienią, kiedy zrobi się chłodno, nie trzeba będzie pamiętać o jego uruchomieniu, zrobi to za nas sterownik. Natomiast po przestawieniu sterownika na pracę letnią, kocioł nie będzie uruchamiał instalacji c.o., jego zadaniem będzie podgrzewanie wody użytkowej.

Innowacyjnym rozwiązaniem w kotle z zaawansowaną automatyką jest ustawienie tzw. programu okolicznościowego, który utrzymuje na sterowniku kotła i w pomieszczeniach temperaturę nieco niższą lub wyższą od normalnej. Ustawiamy go w zależności od potrzeb, np. podczas urządzanej w domu imprezy zamiast otwierać okna, aby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, można wcześniej wcisnąć odpowiedni przycisk, który zapewni nam komfort cieplny odczuwany przy innej niż zazwyczaj temperaturze.

Dodatkowa armatura w skład której wchodzą dopasowane do kotła układy zaworów regulacyjnych i odcinających oraz dodatkowych pomp umożliwiających współpracę kotła np. z zasobnikami ciepłej wody albo ogrzewaniem podłogowym, ułatwia montaż instalacji. Dodatkowa inwestycja w tego typu urządzenia pozwala uniknąć błędów mniej doświadczonym instalatorom.

Automatyczny dopust wody zapewnia kontrolowanie poziomu wody. Dlatego warto zaopatrzyć się w to urządzenia, aby uniknąć sytuacji, w której trzeba będzie uzupełnić niedobór wody. Czasami zdarza się bowiem, że nawet w trakcie normalnego funkcjonowania instalacji następują w niej ubytki wody, które trzeba uzupełniać. Aby nie trzeba było się tym przejmować, można zainstalować w kotłowni urządzenie, które będzie robiło to automatycznie.

Ekologicznym i nowoczesnym rozwiązaniem energetycznym są w dzisiejszych czasach kolektory słoneczne. Aby nasza instalacja c.o. mogła współpracować z kolektorami słonecznymi, konieczny jest specjalny zasobnik na wodę z dwiema wężownicami. Znając zapotrzebowanie rynku większość producentów ma w swojej ofercie takie urządzenia. Na ogół sprzedawane są kompletne zestawy: kocioł, zasobnik, kolektory i automatyka sterująca całym systemem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *