Kocioł kondensacyjny, wydatek który daje duże oszczędności

Kocioł kondensacyjny

Zaletą kotła kondensacyjnego jest to, że zużywając mniej paliwa daje dużo więcej ciepła od innych kotłów dostępnych na rynku. Dlatego też jeżeli decydujemy się na ogrzewanie domu gazem warto zastanowić się nad kupnem tego właśnie urządzenia. Kocioł kondensacyjny jest droższy od tradycyjnych kotłów jednak warto w niego zainwestować z racji tego, że na przestrzeni kilku lat wydatek ten zwróci się przy eksploatacji.
Sprawdź ofertę kotłów kondensacyjny w naszym sklepie.

Zastosowanie materiałów odpornych na działanie kwasu

Podzespoły prostych kotłów gazowych wykonane są z metali nieodpornych na działanie kwasu, przez co w kontakcie ze skroplinami szybko ulegają zniszczeniu. W kotle kondensacyjnym zastosowano lepsze materiały co sprawia, że kocioł jest znacznie odporniejszy na działanie niszczącego kwasu.

Konstrukcja palnika i wymiennika ciepła

Kotły niekondensacyjne wyposażone są w  palniki atmosferyczne – ze swobodnym dopływem powietrza z otoczenia. W tego typu palnikach gorące spaliny w naturalny sposób unoszą się, przez co wymiennik ciepła musi być umieszczony nad płomieniem, ponieważ tam jest najwyższa temperatura. Ściekający z wymiennika kondensat  może zakłócać pracy palnika. Natomiast w   kotłach kondensacyjnych zainstalowany został palnik wentylowany. Dzięki działaniu wentylatora spaliny kierowane są poziomo do wymiennika ciepła o kształcie cylindrycznym lub w dół ,wtedy wymiennik ciepła może być umieszczony pod palnikiem. W obu przypadkach spływający z wymiennika kondensat nie zakłóca pracy palnika. Innowacyjny kształt wymienników ciepła w kotłach kondensacyjnych jest też zoptymalizowany pod kątem odprowadzania z nich skroplin do kanalizacji w taki sposób, aby przy okazji spłukiwały zanieczyszczenia z jego powierzchni.

Wentylator

Istotnym problemem przy korzystaniu z kotłów gazowych jest niska temperatura spalin i związany z tym problem wentylacji. W tego typu instalacjach grzewczych efekt kominowy, tzw. ciąg może okazać  się nie wystarczający, aby spaliny mogły w naturalny sposób wypłynąć na zewnątrz przez otwór kominowy. Dlatego też ważna jest instalacja wentylatora, który zasysa powietrze oraz paliwo, a powstałą mieszankę tłoczy do palnika. Spaliny są wpychane do przewodu spalinowego i bez problemu wypływają na zewnątrz.

Sprawność i efektywność kotła kondensacyjnego w porównaniu z innymi kotłami

Sprawność kotła kondensacyjnego w porównaniu z innymi kotłami można zobrazować na podstawie prostego wyliczenia, które bierze pod uwagę ilość zużywanego paliwa – wyższa o 1% oznacza, że kocioł zużywa o 1% mniej paliwa. Z przeprowadzonych badań znormalizowanych w warunkach symulujących rzeczywiste warunki pracy kotła wynika, że niskotemperaturowe kotły niekondensacyjne mają sprawność średnioroczną na poziomie 90-94%. Zbadana w ten sam sposób sprawność kotła kondensacyjnego jest wyższa o kilkanaście procent, co daje nam wynik ponad 100%. Wydaje się to niemożliwe, jednak jest to skutek odnoszenia sprawności kotłów do wartości opałowej paliwa – wielkości, w której nie uwzględnia się obecności pary wodnej. Kiedyś uznano, że ciepło kondensacji nie będzie w kotłach odzyskiwane, i taki sposób obliczania ich sprawności energetycznej uznano za właściwy. Wartość opałowa jest ilością energii uwalnianej w postaci ciepła z paliwa podczas jego spalania całkowitego i zupełnego przy założeniu, że para wodna zawarta w spalinach nie skrapla się i że spaliny mimo to osiągają początkową temperaturę paliwa. Ponieważ w kotle kondensacyjnym dochodzi do skroplenia się pary wodnej, uzyskuje się w ten sposób dodatkową ilość energii i w rezultacie sprawność kondensacyjnego kotła na gaz ziemny może wynosić nawet 111%. Nieco mniejszą osiągają kotły na propan, ponieważ  w cząsteczce metanu (głównego składnika gazu ziemnego) na jeden atom węgla przypadają cztery atomy wodoru, a w cząsteczce propanu tylko trzy. To się przekłada na mniejszą zawartość pary wodnej w spalinach kotłów na propan, a w konsekwencji na nieco mniejszą ilość ciepła, które można z nich odzyskać. Dlatego maksymalna sprawność kotła na propan to 109%. Z tego samego powodu jeszcze mniejsza jest sprawność kondensacyjnych kotłów na olej opałowy – 104%. Należy brać pod uwagę to, że podane wartości są teoretyczne, oparte jedynie na badaniach. W praktyce maksymalna sprawność kotłów jest o 2-4% mniejsza, ponieważ jest to spowodowane nieuniknionymi stratami energii do otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *