Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny. Który lepszy do grzania wody i domu?

Zarówno kocioł gazowy jednofunkcyjny jak i dwufunkcyjny ogrzeje dom  bardzo podobnie. Różnica pojawia się kiedy trzeba ogrzać wodę.

Dlaczego warto jest ogrzewać dom kotłem jednofunkcyjnym?

Wybierając rodzaj ogrzewania do swojego domu, bierzemy pod uwagę stronę ekonomiczną oraz jakość obsługi danego urządzenia. Pod względem budżetowym ogrzewanie węglem lub drewnem jest tańsze od gazowego. Jednak obsługa kotłów na te paliwa jest uciążliwa, ponieważ musimy pamiętać o stałym kontrolowaniu paleniska. Zwróćmy też uwagę na aspekt ekologiczny. Dym z pieców węglowych zatruwa środowisko i w najbliższej przyszłości możemy się spodziewać wprowadzenia ustaw nakazujących wycofanie z użycia kotłów na węgiel. Dlatego też, z myślą o przyszłości, należy zastanowić się nad zainstalowaniem kotła gazowego. Ogrzewanie gazem  zapewni nam komfort  i bezpieczeństwo, gdyż odpowiednie ustawienie kotła zapewni nam jego funkcjonowanie przez cały dzień, bez naszej ingerencji.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny

Podstawowym zadaniem kotła gazowego jest dostarczania ciepła do grzejników. Jeżeli chcemy wykorzystać kocioł gazowy jednofunkcyjny do podgrzewania wody należy dokupić podgrzewacz pojemnościowy – zasobnik. Na rynku dostępne są zestawy składające się z kotła oraz dopasowanego do niego zasobnika na wodę. Istnieje także możliwość zakupu urządzenia kompaktowego, w którego obudowie mieszczą się wszystkie podzespoły kotła oraz fabrycznie połączony z nim zasobnik.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny

Kotły gazowe produkowane są także w wersji dwufunkcyjnej. Kocioł gazowy dwufunkcyjny ma wbudowany przepływowy podgrzewacz wody użytkowej, przez co jest mniejszy od kotła z oddzielnym zasobnikiem. Kotły dwufunkcyjne są tańsze od zestawu kotła ze zbiornikiem, ale nie zapewniają takiego komfortu jak kotły jednofunkcyjne.

Różnice pomiędzy kotłem jednofunkcyjnym i dwufunkcyjnym

Ogrzewanie pomieszczeń kotłem jedno i dwufunkcyjnym przebiega w ten sam sposób. Różnica pomiędzy komfortem używania tych kotłów polega na sposobie przygotowania ciepłej wody. W kotle jednofunkcyjnym woda podgrzewana jest przez pewien czas w dużym zbiorniku. Zapas 80-200 l podgrzanej wody magazynowanej w zbiorniku sprawia, że możliwe jest zarówno szybkie napełnianie nią wanny, jak i korzystanie z niej jednocześnie w kilku miejscach.

Natomiast w kotle dwufunkcyjnym woda podgrzewana jest w czasie przepływania przez wymiennik ciepła kotła. Wydajność jej strumienia zależy od mocy urządzenia grzewczego, dlatego też kocioł o mocy mniejszej niż 20kW dłużej ogrzewa wodę. Kolejnym utrudnieniem jest korzystanie z ciepłej wody w dwóch kranach równocześnie, np. gdy jedna osoba bierze prysznic, druga nie powinna odkręcać wody w kuchni, gdyż spowoduje to obniżenie temperatury wody w strumieniu prysznica.

Kotły z wbudowanym zasobnikiem

Zaletą kotłów z wbudowanym zasobnikiem jest możliwość korzystania z gorącej wody po upływie krótkiego czasu od rozpoczęcia jej podgrzewania. Taką możliwość daje wykorzystanie, w tego rodzaju kotle, podgrzewacza przepływowego. W przeciwieństwie do podgrzewaczy pojemnościowych w zbiorniku nie ma wężownicy pełniącej funkcję grzałki i nie jest podgrzewana cała objętość  zbiornika. Usprawnia to działanie w ten sposób, że woda w górnej części zasobnika niemal od razu po uruchomieniu kotła staje się gorąca i można z niej korzystać, zanim ta w jego dolnej części osiągnie odpowiednio wysoką temperaturę. Tworzą się warstwy wody o różnej temperaturze, dlatego takie rozwiązanie nazwano zasobnikiem warstwowym. Dzięki temu do uzyskania podobnej wydajność c.w.u. o określonej temperaturze wystarczy zasobnik warstwowy o objętości mniej więcej o 30% mniejszej niż podgrzewacza pojemnościowego. Inna zaletą kotła z wbudowanym zasobnikiem jest to, że przestrzeni wewnątrz zbiornika nie zajmuje pokaźnych rozmiarów wężownica. W rezultacie kocioł z zasobnikiem warstwowym zajmuje niewiele miejsca, co nie jest bez znaczenia, gdy w domu nie ma osobnego pomieszczenia przeznaczonego wyłącznie na kotłownię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *