Kocioł c.o. żeliwny i stalowy- który z nich wybrać?

Przed dokonaniem wyboru konkretnego urządzenia grzewczego warto zapoznać się z ich opisem, bowiem zarówno kocioł żeliwny jak i stalowy mają zalety i wady przynależne materiałom, z których są wykonane.

 

Kocioł stalowy

Opis urządzenia- Kotły stalowe to najczęściej urządzenia z tak zwanym spalaniem dolnym z dwuciągowym lub trójciągowym przepływie spalin. Drugi i trzeci ciąg stanowią poziome rurki  nazywane- płomieniówkami, które z zewnątrz omywane są przez wodę wypełniającą kocioł. Gorące spaliny przepływające przez płomieniówki ogrzewają tę wodę. Obecność dodatkowych ciągów powoduje wydłużenie drogi spalin przez kocioł, co w rezultacie wydłuża czas wymiany ciepła między nimi a ogrzewaną wodą. Daje to oczywiście zwiększoną efektywność wykorzystania ciepła powstającego ze spalania opału. Jednak aby spaliny mogły pokonać tę długą drogę, która odbywa się przez wąskie, poziome rurki, konieczne jest mechaniczne wymuszenie ich przepływu. Do tego celu kotły trójciągowe zostały wyposażone w wentylator wdmuchujący powietrze do paleniska i jednocześnie wypychający spaliny do komina.

Sposób wykonania kotła stalowego – Kotły stalowe zbudowane są z zespawanych płyt i rur ze stali specjalnego gatunku, która nazywa się stalą kotłową. Zewnętrzna obudowa kotła, czyli płaszcz, wykonana jest zwykle z lakierowanej blachy stalowej. Wnętrze kotła powinno być zaizolowane termicznie, aby kocioł nie ogrzewał kotłowni, tylko wodę w instalacji.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając kocioł stalowy- Najważniejsze, aby wybierając kocioł stalowy, zwrócić uwagę na grubość blachy, z której są zrobione jego elementy. Jest to bardzo ważne, bowiem zbyt cienka blacha może się odkształcać, a przede wszystkim szybciej dojdzie do jej perforacji na skutek korozji. Współczesne kotły stalowe korodują już po trzech-czterech latach użytkowania. Spowodowane jest to niewłaściwym użytkowaniem tj. napełnianie instalacji c.o. nieuzdatnioną wodą i używanie opału złej jakości.

Kocioł żeliwny

Opis urządzenia – W kotłach żeliwnych, jak sama nazwa wskazuje, elementy odlewane są z żeliwa, przez co są droższe od kotłów stalowych. Kotły te są odporne na korozję, ale ze względu na mniejszą wytrzymałość na zmiany temperatury zdarza się, że pękają. Zaletą kotłów żeliwnych jest ich trwałość oraz niewielkie, w stosunku do mocy cieplnej, wymiary.

 

Sposób wykonania kotła żeliwnego – Kotły żeliwne mają konstrukcję członową, podobnie jak członowe grzejniki żeliwne. Taki sposób konstrukcji powoduje, że w razie awarii wymienia się jedynie uszkodzony człon, dzięki czemu naprawa jest tańsza. Jednak w przeciwieństwie do zardzewiałego elementu stalowego, który można stosunkowo łatwo naprawić przez wycięcie uszkodzonego fragmentu blachy i przyspawanie łaty, pęknięty element żeliwny trzeba w całości wymienić.

 

Na co należy zwrócić uwagę wybierając kocioł żeliwny – W kotłach żeliwnych należy spalać tak zwane paliwa krótkopłomienne, czyli koks. Jednak po zamontowaniu dodatkowego palnika w kotłach można spalać także gaz lub olej. Węgiel, a zwłaszcza drewno, nie są w nich spalane tak efektywnie jak w kotłach stalowych trójciągowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *