Jak dobrać odpowiedni dla nas bojler?

Bojler – informacje ogólne

Bojler jest urządzeniem w którym przygotowuje się ciepłą wodę użytkową. Jest to zbiornik, w którym następuje podgrzanie wody poprzez element grzewczy znajdujący się w zbiorniku, który jest zasilany z kotła centralnego ogrzewania. Bojler może być zasilany również  kominkiem z płaszczem wodnym lub innym zewnętrznym źródłem ciepła. Dodatkowo bojlery mogą być wyposażone w grzałkę elektryczną z termostatem. Należy również podkreślić, że bojlery, w zależności od konstrukcji, mogą współpracować z jednym lub dwoma źródłami ciepła, np. bojler połączony z kotłem c.o. oraz kolektorem słonecznym. W celu zmniejszenia strat ciepła bojlery są izolowane termicznie.

Rodzaje bojlerów

Najpopularniejszym rodzajem bojlera jest ten, wyposażony w spiralnie zwiniętą rurę tzw. wężownicę, w której krąży ciepła woda i oddaje ciepło wodzie użytkowej wypełniającej bojler.

Równomierne nagrzewanie wody użytkowej w całym bojlerze uzyskuje się dzięki zastosowaniu konstrukcji typu „zbiornik w zbiorniku”. Polega to na tym, że w większym, zewnętrznym zbiorniku znajduje się zbiornik mniejszy wypełniony wodą użytkową. Natomiast w przestrzeni pomiędzy zbiornikami krąży ciepła woda, która ogrzewa wodę użytkową w mniejszym zbiorniku.

Bojler elektryczny wyposażony jest w element grzewczy w postaci jednej lub kilku grzałek elektrycznych. Daje to możliwość regulacji mocy urządzenia i dostosowania jej w zależności od zapotrzebowania na cwu. W mniejszych bojlerach stosuje się grzałki o mocy do 6 kW, które są zasilane z instalacji jednofazowej, natomiast większe bojlery wymagają zasilania z  instalacji trójfazowej.

Ze względu na sposób zasilania zbiornika i poboru ciepłej wody bojlery dzielimy na bezciśnieniowe tzw. otwarte lub ciśnieniowe tzw. zamknięte.

Bojlery otwarte mogą mieć pojemność od 5 do ok. 100 litrów. Bojlery te montuje się w okolicy miejsca poboru wody. Najczęściej mogą one zasilać w ciepłą wodę jeden punkt czerpalny.

Bojlery zamknięte mają pojemność od 10 do 1000 litrów i służą zwykle do zasilania kilku punktów czerpalnych, przez co korzystanie z tego typu bojlerów jest wygodne, ponieważ możliwy jest pobór ciepłej wody równocześnie z kilku kranów. Zbiorniki te ze względu na swą większą pojemność wykonywane są jako bojlery stojące.

Dobór bojlerów

Przed zakupem bojlera należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, obliczyć, jakie jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Po drugie, należy wziąć pod uwagę liczbę osób, które będą korzystać z ciepłej wody. Następnie należy policzyć ilość punktów czerpalnych. Jest to istotne, ponieważ pomaga w doborze odpowiedniej wielkości bojlera. Musimy bowiem pamiętać, że wielkość bojlera ma decydujące znaczenie dla wygody i komfortu korzystania z ciepłej wody. Prawidłowo dobrany bojler pozwoli na uzyskanie wymaganej ilości ciepłej wody o odpowiedniej temperaturze. W budynkach jednorodzinnych zwykle montuje się bojlery o pojemności od 120 do 200 litrów.

Użytkowanie bojlerów

W bojlerze możemy regulować temperaturę uzyskiwanej ciepłej wody w zakresie od ok. 35°C do temperatury maksymalnej. Optymalna temperatura wody to 45-55°C. Przepisy określają, że temperatura powinna wynosić minimum 55°C. Należy pamiętać o tym, że utrzymywanie wysokiej temperatury wody skutkuje osadzaniem się kamienia w zbiorniku, ponadto, jeżeli woda będzie zbyt gorąca, można się oparzyć. Jednak nie należy utrzymywać zbyt niskiej temperatury wody w bojlerze, ponieważ w wodzie o temperaturze 35-46°C będącej w bezruchu rozwijają się bakterie legionella, które wywołują zapalenie płuc. Bakterie te giną w temperaturze ok.60-70°C, dlatego też od czasu do czasu należy nastawić wyższą temperaturę, aby odkazić zbiornik i znajdującą się tam wodę. Zabiegu tego nie trzeba robić w bojlerze typu „zbiornik w zbiorniku”, ponieważ bakterie legionella nie rozwijają się w nim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *