Czym palić w kominku. Wybieramy odpowiednie drewno

Różnica pomiędzy drewnem z drzew iglastych a liściastych.

Do palenie w kominku nie zaleca się używania drewna drzew iglastych, ponieważ ma ono dużo żywicy, która w trakcie spalania strzela, zanieczyszczając otoczenie trudnymi do usunięcia plamami. Poza tym w trakcie palenia tym drewnem, tworzy się dużo dymu i sadzy osiadającej na ściankach kominka oraz w przewodzie kominowym.

W przeciwieństwie do drewna drzew iglastych, drewno drzew liściastych zawiera mało żywicy, pali się równo i z reguły nie tworzy dużej ilości dymu, dlatego też kominek długo pozostaje czysty. Najbardziej wydajne jest drewno twarde z drzewa grabu, dębu i  buku. W trakcie spalania, drewno z tych drzew, daje najwięcej ciepła. Natomiast drewno miękkie z lipy i topoli jest mniej wydajne. Jest ono lżejsze, a przez to mniej kaloryczne. Dla porównania ;1 m³ suchego drewna topolowego waży tyle, co 0,54 m³ grabiny. Dlatego potrzeba go blisko dwa razy więcej, by uzyskać tyle samo ciepła. Tak więc jeśli kupimy twarde, wysokokaloryczne drewno z grabu, dębu lub buku, rzadziej będziemy musieli dokładać do ognia w kominku. A to oznacza, że zużyjemy mniej opału do ogrzania domu. Mniejsza ilość opału przekłada się również na oszczędność miejsca niezbędnego do jego składowania.

 

Opis różnych gatunków drewna.

 • Grab – drewno z tego drzewa jest uważane za najlepsze na opał. Spala się bardzo wolno, dlatego też nie trzeba często podkładać do ognia. Nie tworzy okazałego płomienia, przez co nie wytwarza dużej ilości dymu. Jego główną zaletą jest to, ze pomimo małej ilości drewna w kominku daje dużo ciepła.
 • Dąb –podobnie jak drewno z grabu pali się powoli i bardzo długo. Ma wysoką wartość opałową, dlatego też pomimo małej ilości drewna, daje dużo ciepła. Zawiera garbniki o przyjemnym gorzkim zapachu, które są uwalniane w trakcie spalania. Dym z tego drewna doskonale nadaje się do wędzenia potraw.
 • Buk – spala się spokojnie i długo, przez co ogień w kominku wygląda malowniczo. Tak jak pozostałe drewna twarde ma wysoką wartość opałową.
 • Brzoza – łatwo płonie, dlatego też jej wadą jest to, że dość szybko się spala. Daje ładny, równy płomień, ma wyjątkowo mało substancji smolistych, co wpływa na estetykę wyglądu kominka. Odznacza się średnią wartością opałową.
 • Drzewa owocowe – Drewno jabłoni, gruszy i wiśni pali się powoli równym płomieniem. W czasie spalania wydziela miły aromat, który wypełnia wnętrze domu. Drewno drzew owocowych jest wykorzystywane do wędzenia potraw.
 • Jesion – choć pali się długo i daje dużo ciepła. Jednak rzadko jest stosowany jako materiał opałowy, ponieważ słabo się łupie, więc trudno go pociąć na szczapy.
 • Olcha – jeśli drewno z tego drzewa nie jest dostatecznie wysuszone, wówczas źle się pali. Drewno olchy jest uważane za jedno z najlepszych do wędzenia, ponieważ dodaje potrawom aromatu i poprawia ich kolor.
 • Topola – Ma bardzo niską wartość opałową. Spala się bardzo szybko i daje mało ciepła. Gdy jest  wilgotna nie płonie wcale. Dlatego też nie nadaje się jako podstawowy opał do kominka. Natomiast wysuszona nadaje się na podpałkę

 

Dlaczego drewno musi być sezonowane?

Zanim kupimy drewno do kominka, musimy zdać sobie sprawę jak ważne jest sezonowanie drewna i dlaczego warto przykładać do tego wagę. Tuz po ścięciu drzewa w jego drewnie jest aż 50-70% wody. Wilgotność zależy od gatunku drzewa i pory roku ,w której zostało ścięte, ponieważ drzewa ścinane zimą mają w sobie mniejszą zawartość wody. Wilgotne drewno ma małą wartość opałową. Jego wadą jest to, że źle płonie i daje mało ciepła, przy czym ogromnie dymi. Poza tym, spaliny o dużej zawartości pary wodnej łatwo się osadzają na ściankach kominka i w przewodach kominowych, skracając tym samym ich żywotność. Większe są też straty ciepła, ponieważ aby móc spalić wilgotne drewno, trzeba zwiększyć ciąg powietrza, a to oznacza otwarty szyber. Dlatego przed użyciem drewno kominkowe powinno być sezonowane.  Sezonowanie polega na pozostawieniu na jakiś czas drewna, żeby mogło odpowiednio wyschnąć. W tym celu najlepiej połupać duże bele na szczapy, ponieważ tak przygotowane drewno szybciej schnie i jest od razu gotowe do użytku. Szczapy nie powinny leżeć bezpośrednio na ziemi, żeby nie chłonęły z niej wilgoci. Lepiej ułożyć je na legarach lub ruszcie, to zapewni ich izolację od gruntu i dobrą cyrkulację powietrza. Wilgotnego drewna nie należy składować w nieprzewiewnych pomieszczeniach, ponieważ może się ono zaparzyć i spleśnieć. Tak przygotowane drewienka powinniśmy  przechowywać w pryzmach pod zadaszeniem przez co najmniej rok, a najlepiej dwa lata. W tym czasie jego wilgotność spada do 15-20%. Wartość opałowa wysuszonego drewna wynosi około 4 kWh/kg, podczas gdy drewna o zawartości wody 50-60% tylko około 2 kWh/kg.

Gdzie można kupić drewno do kominka?

1. W nadleśnictwach w których oferowane są następujące rodzaje drewna:

 • drewno niesezonowane pocięte w bale i szczapy półmetrowej lub metrowej długości i grubości 7-25 cm.
 • odpady zrębowe , które powinny mieć grubość nie mniejszą niż 7 cm i długość do 1 m
 • gałęzie o grubości 4-7 cm.

Zarówno odpady zrębowe jak i gałęzie uważane są za materiał opałowy gorszego sortu.

Drewno kupione w nadleśnictwie wymaga naszego wkładu w jego  przygotowanie. Należy je pociąć i przygotować miejsce, w którym będzie przez rok składowane. Jego zaletą jest cena – często trzykrotnie niższa niż drewna gotowego do użycia.

 

2. W tartakach i składach opałowych

 • drewno połupane w szczapy długości od 30 do 45 cm gotowe do użycia.

W tych miejscach sprzedawane jest drewno sezonowane najczęściej przez 12-18 miesięcy. Jednak nie jest to regułą, więc przed zakupem trzeba się upewnić co do jakości materiału opałowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *