Co wybrać do ogrzewania domu – kominek czy kocioł?

Coraz popularniejsze jest ogrzewanie domu kominkiem, jednak czy jest on w stanie zastąpić kocioł?

Zalety ogrzewania domu kominkiem

Pod względem ekonomicznym ogrzewanie kominkiem jest tańsze od ogrzewania kotłem. W porównaniu z węglem, gazem lub innym materiałem opałowym, drewno kosztuje stosunkowo niewiele, możemy także wykorzystać drewno pozyskane z własnej działki. Jeżeli więc chcemy uniknąć wysokich kosztów ogrzewania domu zdecydujmy się na zainstalowanie kominka. Poza zaletami ekonomicznymi, ogrzewanie domu kominkiem łączy się z estetycznym i przyjemnym widokiem, bowiem ogień iskrzący w kominku dodaje pomieszczeniu uroku, czego nie możemy powiedzieć o kotle grzewczym.

 Wady ogrzewania domu kominkiem

Jednak pomimo ekonomicznych mało kto decyduje się na ogrzewanie domu tylko kominkiem. Łączy się to bowiem z całodobowym pilnowaniem ognia i dokładaniem opału co kilka godzin, co w dłuższej perspektywie może okazać się zbyt uciążliwe. Także możliwości regulacji temperatury w pomieszczeniach ogrzewanych tradycyjnym kominkiem są niewielkie, przez co trudno o zapewnienie komfortu cieplnego.

Instalacje potrzebne do kominka

Instalując kominek musimy pamiętać, że ciepło z otwartego kominka w większości wylatuje przez komin wraz z dymem. Aby  zatrzymać ciepło w pomieszczeniu należy zainstalować zamykany wkład kominkowy, który umożliwia kontrolę spalania dzięki regulacji ilości powietrza dopływającego do paleniska. W otwartym kominku ciepło jest przekazywane do pomieszczenia przez promieniowanie. Natomiast wkład zainstalowany w kominku umożliwia także konwekcję. Między obudową kominka a ściankami wkładu pozostawia się szczeliny, przez które przepływa powietrze z pomieszczenia, które następnie ogrzewając się od ścianek wkładu, unosi się, a w jego miejsce napływa powietrze chłodniejsze. Wywołana w ten sposób cyrkulacja powietrza przyczynia się do intensywniejszego oddawania ciepła przez kominek do pomieszczenia.

Dodatkową zaletą  zamykanego wkładu kominkowego jest poprawa bezpieczeństwa, bowiem zamykane drzwiczki zapobiegają zaprószeniu ognia przez strzelające iskry lub płonące polano, które mogłoby wypaść przez otwarty kominek. Poza tym zamykany wkład kominkowy zapobiega zadymieniu wnętrza w razie odwrócenia ciągu w kominie.

Dodatkowo instaluje się też system DGP – są to rury, którymi gorące powietrze znad wkładu jest rozprowadzane do innych pomieszczeń. Umożliwia on ogrzanie ciepłem z kominka praktycznie całego domu. Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że nie jest to system równie skuteczny, co instalacja centralnego ogrzewania wodnego. Ciepłe powietrze może zapewnić w domu komfortową temperaturę tylko podczas palenia w kominku. Gdy ogień zgaśnie, a tym samym nie będzie obiegu ciepłego powietrza, w pomieszczeniach bardzo szybko zrobi się zimno. System DGP jest z założenia prosty, a więc nie umożliwia precyzyjnej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, czego skutkiem jest to, że raz jest o kilka stopni za ciepło, natomiast kiedy indziej za zimno. Dlatego też DGP jest uznawany za system dodatkowy, działający równolegle z innymi urządzeniami grzewczymi tj. kotły gazowe, olejowe, grzejniki z termostatami. Jeżeli system DGP współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi wówczas są one sterowane automatycznie i nie powinno być powodów do narzekania na nadmiar ciepła lub zimno. Jednak jeżeli ktoś chce ogrzewać dom tylko kominkiem z DGP, musi się przygotować na to, że może wystąpić dyskomfort polegający na zbyt wysokiej lub niskiej temperaturze w pomieszczeniach.

Zalety kominka z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym łączy zalety kominka z możliwościami kotła, dzięki czemu nie potrzebujemy oddzielnego pomieszczenia na kotłownie, wystarczy jeżeli wygospodarujemy miejsce na składowanie drewna. Kominek nie zanieczyszcza środowiska tak bardzo jak kocioł na węgiel, co w dzisiejszych czasach, gdy rozumiemy jakie znaczenie ma dbanie o środowisko, jest dużą zaletom.

Wady kominka z płaszczem wodnym

Podstawową wadom kominka z płaszczem wodnym jest to, że nie ma on tak wysokiej sprawności jak nowoczesne kotły na drewno. Dodatkowym mankamentem jest jego uciążliwa obsługa, ponieważ przez brak zautomatyzowania, trzeba włożyć własny nakład pracy w jego obsługę.

Kominek z płaszczem wodnym jako urządzenie zasilane paliwem stałym powinien pracować w instalacji typu otwartego, zabezpieczonej otwartym naczyniem wzbiorczym. Mankamentem tego typu instalacji jest to, że ich elementy ze względu na obecność tlenu są narażone na szybką korozję. W związku z tym mogą pojawić się kłopoty z gwarancją na grzejniki , ponieważ niektórzy producenci udzielają jej tylko pod warunkiem, że będą zamontowane w instalacji typu zamkniętego. Dlatego kominek bardzo często podłącza się do instalacji pośrednio – przez płytowy wymiennik ciepła. Powstają wtedy dwa obiegi wody. Pierwszy przez kominek i wymiennik w układzie otwartym oraz drugi przez grzejniki i wymiennik w układzie zamkniętym. Gorąca woda z kotła ogrzewa wodę w drugim obiegu przez ścianki wymiennika praktycznie bez strat ciepła. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że stosując pompy obiegowe odpowiedniej wydajności, możemy dobrać wielkość strumienia wody w obu obiegach, tak by grzejniki zasilać wodą o niższej temperaturze, mimo że w obiegu kominka jest ona wyższa. Wpływa to pozytywnie na komfort mieszkańców, ponieważ niższa temperatura powierzchni grzejnej w pomieszczeniu jest korzystniejsza. Natomiast utrzymywanie wyższej temperatury wody w obiegu kominka zapobiega skraplaniu się pary wodnej w kominie, dzięki czemu wkład nie jest narażony na szybką korozję. Rozdzielenie instalacji na dwa obiegi rozwiązuje też problem współpracy kominka z płaszczem wodnym z innym źródłem ciepła np. kotłem na gaz, kotłem na olej lub z pompą ciepła,  które jest przeznaczone do pracy w układzie zamkniętym. Podsumowując, jeżeli planujemy zasilanie instalacji grzewczej z tego typu urządzeń, zastosowanie wymiennika rozdzielającego instalację na dwa obiegi jest najrozsądniejszym rozwiązaniem.

 

Kocioł na paliwo stałe

Zalety kotła na paliwo stałe

Należy pamiętać, że kocioł na paliwo stałe został zaprojektowany do ogrzewania, tak więc bardzo dobrze sprawdza się jako źródło ciepła. Jest wyposażony w automatyczny podajnik paliwa, co ułatwia jego obsługę. Kotły zgazowujące cechują się dużą sprawnością i trwałością.

Wady kotła na paliwo stałe

Decydując się na instalacje kotła na paliwo stałe musimy wziąć pod uwagę to, że będziemy potrzebowali dodatkowego pomieszczenia na kotłownie. Należy też liczyć się z dodatkowym wydatkiem, ponieważ mimo zakupu kominka trzeba wydać pieniądze na kocioł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *